2014 במארג: עד כמה הים התיכון בריא?

צוללן בניטור בים התיכון

איך זיהום, דיג יתר ושאר לחצים משפיעים על מצב הטבע בים התיכון?

ומה המצב של מגוון המינים בים התיכון בכלל?

שאלות אלו זכו השנה להתייחסויות משתי זוויות: מדד בריאות הים לישראל ותכנית ניטור מגוון הביולוגי בים התיכון, הפרויקטים המרכזיים של המארג בתחום הימי בשנת 2014. 

תכנית ניטור המגוון הביולוגי בים התיכון החלה לפעול ב - 2014, בעקבות פערי ידע גדולים שעלו מדו"ח מצב הטבע בים התיכון 2013. התכנית היא פרי שיתוף פעולה של המארג עם בית הספר למדעי הים של אוניברסיטת חיפה. היא פועלת בניהולו של ד"ר אביעד שיינין, רכז תחום הים התיכון במארג, ובניהולו המדעי של ד"ר דני צ'רנוב, ראש החוג לביולוגיה ימית מבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה. 

התכנית נבנתה במטרה לאפיין את מצב הטבע בים התיכון, הנמצא תחת מגוון רחב של לחצים, כמו מזהמים תעשייתים, עלייה במליחות, דיג יתר, הרס בתי גידול ועוד. במסגרתה נערכות צלילות ניטור בשלושה מוקדים - בשמורת אכזיב ומחוצה לה וכן בשדות ים. מטרת ההשוואה בין השמורה למים שאינם בתחום השמורה היא להבין האם איסור הדיג יוצר הבדל משמעותי. המסקנות- בסוף 2015.

מגוון המינים דווקא מפתיע לטובה ומקבל 90 מתוך 100 במדד בריאות הים לישראל, פרויקט אחר של המארג בתחום הימי, שהושק בספטמבר השנה. המדד הוא הגרסה הישראלית והים תיכונית למדד בריאות הים העולמי , שבוחן את השימושים שלנו בים ומידת הקיימות שלהם. יצויין שזהו תקדים עולמי, שכן המדד הישראלי הוא הגרסה המקומית הראשונה למדד העולמי שלא חושבה על ידי מפתחי המדד עצמם.
את התאמת המדד לישראל הוביל המארג בראשות ענת צמל וד"ר אביעד שיינין, תוך עבודה צמודה עם 
NCEAS, שיצרו את המדד הבינלאומי, ועם Conservation International. השימושים בים הותאמו לישראל, וכל אחד מהם קיבל ציון בהתאם למצב הנוכחי ביחס ליעד, תוך התחשבות בלחצים ובחוסנים. 

כמו מגוון המינים, גם ניקיון המים הפתיע לטובה עם הציון 97, וכך גם פרנסה וכלכלה חופית, שקיבלו את הציון 100. לעומתם, הדיג קיבל את הציון 12 בלבד, והחקלאות הימית עקפה אותו בחמש נקודות בלבד עם הציון 17, עדות לניהול דיג לא מספק וקיומו של דיג יתר, במקביל לדשדוש של ישראל בתחום החקלאות הימית. גם את הציון החיובי שקיבל מגוון המינים יש לראות בפרספקטיבה רחבה יותר: בתי הגידול של הקרקעית הרכה והחוף החולי קיבלו את הציון 61 בלבד, ושימור מיני דגל, מינים בעלי ערך רגשי ותרבותי, מדשדש גם הוא עם 63. הציונים הנמוכים מעידים על הנזק שגורם דיג המכמורתנים, שגורפים את פני קרקעית הים ברשתות צפופות. את רשימת הציונים המלאה והסברים על דרך חישובם תוכלו למצוא כאן.

באפריל יוקם אתר נגיש למדד בריאות הים, ותכנית הניטור תימשך ותכלול גם הצבת אריחי התיישבות לאצות ודיגום מים. אתם מזומנים להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק של המארג וליהנות מסרטונים שצילם חגי נתיב בצלילות הניטור בערוץ היוטיוב של המארג.