פרויקט "מערכות אקולוגיות ורווחת האדם" מגיע לכנסת

כנסת ישראל

"האיומים על המערכות האקולוגיות בעידן של שינויי האקלים הם כבר לא בגדר חששות, אלא עובדות. לצערנו יש פער בין חשיבות הנושא למודעות, וכן בין המודעות לאחריות, גם מי שמודע לא תמיד לוקח אחריות. אנו מעוררים את הנושא, מתוך תקווה שהממשלה והגופים הרלוונטיים ישקיעו תמריצים להיערכות מול שינויי האקלים". 

דברים אלה נאמרו על ידי ח"כ אורי מקלב, יו"ר הועדה למדע וטכנולוגיה בכנסת, במסגרת דיון בנושא "האיומים על המערכות האקולוגיות בעידן של שינויי אקלים". את הדיון, שהתקיים ביום ג' ה - 23 ביוני, יזמה ד"ר סיניה נתניהו, המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, לציון יום הסביבה בכנסת. בין היתר, בדיון הוצג פרויקט "מערכות אקולוגיות ורווחת האדם - הערכה לאומית", על ידי ד"ר אלון לוטן, רכז הפרויקט. את הצגתו הקדימה והסבירה הרצאתו של פרופ' אוריאל ספריאל, אחד מיושבי הראש של הפרויקט, "משמעותו של המגוון הביולוגי וחשיבותו כהון לאומי". בדיון נכחו חברי הכנסת אורי מקלב וחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, וכן נציגים מגופים ויוזמות בתחום הסביבתי.

ספריאל ציין שהישראלי הממוצע לא מודע לקשר בין רווחת האדם ואף קיומו לשטחים הפתוחים והמגוון הביולוגי שבהם. "יש היעלמות מינים מואצת בכל העולם, ובעקבותיה יש פגיעה ברווחת האדם וגם בעצם קיומו, וזה משום שרבים מהמינים וגם כולם ביחד, תורמים לרווחתנו ולעצם קיומנו. התכסית הצמחית מווסתת את הרכב האטמוספירה ואת מחזור המים, מספקת מזון ועוד". 
ח"כ מקלב התעניין האם אפשר לאזן את הפגיעה בבמגוון הביולוגי שנגרמת על ידי בנייה, למשל. ספריאל השיב: "צריך להיות קו אדום. איפה הוא עובר? זו בעיה של מחקר, אבל גם בעיה חברתית וכלכלית. כל עוד אנחנו לפני הקו האדום - הפיתוח הוא בר קיימא. הקו האדום עובר במקום בו המגוון הביולוגי הנותר יכול לספק את צרכי הפיתוח לאורך זמן, גם לנוכח שינויי אקלים". 
ח"כ מקלב העלה את נושא ייבוש החולה - האם גם הביצות תרמו לנו שירותי מערכת? אנחנו חונכנו שהיה בהן רק מלריה. "זה עניין של חינוך ותרבות", השיב ספריאל. "רצינו לכבוש את השממה - בעצם רצינו להפסיק לקבל שירותי אקולוגיים. החולה, למשל, שמרה על איכות מי הכנרת. את השירותים החשובים ביותר אנחנו מקבלים חינם ובלי מודעות אליהם".

אחרי פרופ' ספריאל דיבר ד"ר לוטן, שהציג את הפרויקט ואת מטרות העל שלו: הגברת מודעות לתלות שלנו במערכות אקולוגיות מתפקדות ובמגוון ביולוגי מחד, וייצור כלי עזר למנהלי שטחים פתוחים מאידך. ד"ר לוטן סיפר על עבודת הצוותים בפרויקט: חלקם באיסוף מידע על מערכת אקולוגית ספציפית, חלקם בהסתכלות רוחבית על המערכות בישראל, ואחרים בהערכה כלכלית, בריאותית וחברתית של השירותים שהמערכות האקולוגיות מספקות לנו. חלקים חשובים אחרים הם הגורמים מחוללי השינוי, התרחישים והתגובות: איך אנחנו כחברה משפיעים על המערכות האקולוגיות וכיצד נתמודד עם פגיעה באספקת השירותים. 

ח"כ מקלב התעניין בפרוייקט "מערכות אקולוגיות ורווחת האדם" והביע רצון לשתף פעולה וללוות את הפרויקט. "זוהי עבודה חשובה מאוד. חשוב לנו לתמוך בפרויקט".