חדש: מאגר מידע, להנגשת המידע הנאסף במארג לכלל הציבור

אזורי ניטור
רוצים לדעת איפה המארג מנטר?
כמה צבאים ראינו בתכנית הניטור בשנה החולפת?
מה מצב הצומח ליד ביתכם?
מהיום כל המידע הזה זמין ופתוח לכלל הציבור באתר המארג! וזוהי רק ההתחלה...
 
אנו משקיעים מאמצים על מנת שהנתונים הנאספים במארג יהיו נגישים למקבלי החלטות ולציבור הרחב. לאחרונה העלנו לאתר המארג את מאגר המידע של נתוני המארג. במאגר זה תמצאו נתוני בסיס ונתונים מעובדים מתוכנית הניטור היבשתית. לכניסה למאגר: תפריט פעילויות בדף הבית.
 
זהו צעד ראשון, אך משמעותי ביצירת תשתית ידע פתוחה המאפשרת לבצע הערכה של מצב הידע בישראל.
 

מה אפשר למצוא כאן בינתיים?

ספריית מידע שבה תוכלו למצוא את כל תוצרי תכנית הניטור להורדה. המידע זמין במפות שניתנות לצפייה ב-Google Earth או להורדה כשכבות GIS או כקבצי CSV לשימוש באקסל ותוכנות סטטיסטיות אחרות.
תוכלו למצוא בספרייה מידע על אתרי הניטור של המארג, את הנתונים שנאספו בתכנית הניטור במהלך השנתיים האחרונות על יונקים ועופות ב-50 אתרים ברחבי הארץ, מפות ארציות של צפיפות צומח ואינדקס צומח (NDVI – קישור להסבר). לחוקרים וסטודנטים זמינים גם כלים נוספים כגון: קוד IDL לסיווג צומח ושימושי קרקע, קוד לעיבוד של LANDSAT8 ותמונות LANDSAT ו-MODIS מעוגנות ומוכנות לשימוש.
הספרייה מאפשרת לכם לצפות ולהוריד את הנתונים שעל בסיסם מיוצרים הדו"חות והפרסומים (קישור) שמוציא המארג. השימוש במידע הוא חופשי תחת התנאים בהסכם השימוש.
פורום חישה מרחוק  – פורום זה מיועד לכל מי שעוסק בתחום, מסטודנטים ועד אנשי מקצוע, ובמסגרתו תוכלו להתייעץ ולחלוק מידע. את הפורום מנהל רוני דרורי, ראש תחום חישה מרחוק במארג.
לשימושכם. 
 

ומה עוד בתכנון?

הפורטל המלא, שיושלם במהלך 2014, יאפשר לכם לשוטט בין אתרי הניטור ע"ג מפה אינטראקטיבית ולראות אילו מינים נצפו בכל אתר לפי חיתוכים שונים לבקשתכם. תוכלו לקבל מידע וסטטיסטיקות על כל אחד מהמינים בתכנית הניטור ולצפות בתמונות שלהם. 
מאחר ותפקיד המארג הוא לתת תמונה כללית על מצב הטבע בארץ, אנחנו מנטרים גורמים ותהליכים חשובים ביחידות נוף מוגדרות ברחבי הארץ בצורה שיטתית ולא מסתפקים באיסוף תצפיות אקראי. לכן ניתן יהיה למצוא בפורטל גם חלק שלם שיוקדש להסבר על הגורמים אותם אנחנו מנטרים וההשפעה שלהם על מצב הטבע בארץ (מצב הצומח, מגוון המינים) שתומחש גם היא באמצעות תמונות, מפות וסרטונים.