השקת דוח מצב הטבע בים תיכון

השקה חגיגית של דוח מצב הטבע בים התיכון

תחום הים התיכון במארג, בריכוזו של ד"ר אביעד שיינין, מציין בימים אלה אבן דרך: השקה חגיגית של דוח מצב הטבע בים התיכון, המספק תמונה מהימנה, עדכנית ורחבה של הסביבה הימית. הדוח, שהופק בתום השנה הראשונה לפעילות בתחום הים התיכון, הוא השני בסדרת דוחות מצב הטבע המופקים ע"י המארג, קדם לו דוח על הסביבה היבשתית בישראל.

הדוח הושק ב-6.6.2013 בערב חגיגת הים התיכון לקראת יום הים והאוקיינוסים הבינ"ל שבו צוינו גם  פתיחת אירועי פסטיבל הקולנוע לסרטי ים סביבתיים של אקולנוע ואירועי שבוע אדם וים של רשות הטבע והגנים.
 
למרות חשיבותו, הים התיכון לא נמצא בעבר במרכז המודעות הציבורית והמחקרית במדינה. ואמנם בעבודה לקראת הכנת הדוח התברר כי הידע המדעי הקיים על אודות הטבע בים התיכון בישראל הוא חלקי והמידע הכמותי חסר. לאחרונה חל שינוי בתפיסת חשיבות הים התיכון בזכות גילוי עתודות הגז והנפט בקרקעית הים ובזכות פרויקטים לאומיים להתפלת מימיו אשר התחילו לפעול וצפויים להתרחב בעתיד. 
לאור הידע המועט נקבע כי המטרה העיקרית של הדוח היא מיפוי, הן של הידע הקיים והן של הידע החסר, לגבי המערכת האקולוגית בים התיכון בישראל בהתייחס לקבוצות מינים ולבתי הגידול. הדוח נכתב במטרה לשמש כלי עזר לקבלת החלטות לתכנון ולניהול הסביבה הימית.
סקירת הידע על המערכת האקולוגית בים התיכון בישראל התבססה על דוחות, תסקירים, מאמרים מדעיים, עבודות מחקר ובעיקר על ראיונות עם מומחים רבים החוקרים קבוצות מינים שונות במערכת זו.
הנושאים המובאים בדוח:
  1. סקירת רקע על המערכת האקולוגית הימית בים התיכון, כולל התייחסות להשפעה הרבה של פעילות האדם על סביבת הטבע בים.
  2. שירותי המערכת האקולוגית בים התיכון – תיאור האופן בו האדם נהנה ממערכת אקולוגית ימית בריאה.
  3. סקירת הידע הקיים והחסר בחלוקה לקבוצות מינים שונות ובחלוקה לבתי גידול
  4. דוגמאות לדרכי ניטור אפשריות של המערכת האקולוגית בים התיכון
 
 
 
בתמונה: חשופית קשוטה נאה (היפסילודוריס פיקטה), צילום: יואב לביא