נמיה מצויה - Herpestes ichneumon

מחלקה: 
יונקים

הנמייה היא טורף ממשפחת הגחניים. גופה מאורך, זנבה ארוך ורגליה קצרות. הנמייה שוכנת בכל החבל הים התיכוני בארץ, לרוב סמוך למקורות מים, ובנאות מדבר מגיעה עד צפון הערבה. זהו מין חובב חום ולכן נדיר למוצאו בפסגות גבוהות וקרות. בעולם נמצאות נמיות באזורים חמים: חלקים נרחבים של אפריקה וארצות הים התיכון.
הנמיות פעילות גם בשעות הלילה וגם בשעות היום,  בעיקר בבוקר ובערב. הן טורפות כל מה שאפשר: מנחשים, דרך דו חיים ועד דגים. הן מחבבות במיוחד ביצים, אותן הן שוברות נגד עצמים קשים. הן ידועות בכך עד כדי כך ששמן המדעי נגזר מיכולתן לאתר היטב ביצי תנינים.

המבנה החברתי של הנמיות הוא פוליגמי: זכר אחד במשפחה עם נקבה אחת עד שלוש וצאצאיהן. המשפחה מסמנת טריטוריה באמצעות גללים והפרשות מבלוטות אנאליות. הריח ייחודי וניתן בקלות לזהות על סמך הריח בלבד זכרים לעומת נקבות ואפילו פרטים ספציפיים במשפחה.
המבנה המשפחתי מאוחד ומגובש: הנקבות משתתפות בהנקת כלל הגורים במשפחה, והמשפחה כולה תעמוד לצד בן משפחה שהותקף.

הנמיות ידועות ביכולתן להתמודד גם עם נחשים ארסיים בזכות תגובות מהירות כברק המונעות מהנחש להכיש אותן. יכולת מפורסמת אחרת היא חדירה ללולי תרנגולות וגרימת נזק רב על ידי טריפה שהיא לאו דווקא לצורך אכילה, ועל כן נחשבות עממית לטורפים "מרושעים".