צבועים בישראל?! יש חיה כזאת

אתם מכירים אותם בתור הרעים ב"מלך האריות", אולי שמעתם אגדה שהם מהפנטים אנשים או צוחקים בלילות, אבל מה אתם באמת יודעים על צבועים?
 

בטח לא שהם חיים גם בישראל, ולא רק זה, אלא פחות נדירים ממה שחשבנו – כך התגלה בסקר של המארג, התכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל. במסגרת תכנית הניטור של המארג נערך סקר יונקים בכרמל, בגליל ובהרי יהודה, למשך עשרה לילות. המצלמות שהונחו בשטח סיפקו יותר מ – 70 תצפיות של צבועים בכל אזורי החורש הים תיכוני. מעבר לכך, לא זוהתה העדפה שלהם לאזור מסויים בארץ. נראה שהם היו פשוט בכל אתרי הסקר ותועדו בכל מקום בו הונחו מצלמות, מהחורש הצפוני של הגליל העליון ועד הרי ירושלים והחורש של שפלת יהודה.
אלה ממצאים מעודדים, אך צריך לזכור שעדיין מדובר במין בסכנת הכחדה. כמו כן, זו הפעם הראשונה שנעשה סקר כזה, כך שאנחנו עדיין לא יודעים האם אוכלוסיית הצבועים במגמת עלייה או ירידה.

בינתיים אנחנו יכולים ליהנות מהמין המרתק הזה, הטורף הגדול בישראל, שזכה לשם רע על לא עוול בכפתו. בתור אוכל נבלות יש לו חשיבות רבה לסניטציה בטבע, אך גולגולות אדם שנמצאו במחילותיו במספר מקומות בעולם השניאו אותו על הציבור. גם מראהו הלא סימטרי לא מעורר אהדה, למרות שהוא בסך הכל נובע מכך שהצד הקדמי של הגוף מפותח יותר, בכדי להחזיק את הלסת הכבדה.

עם זאת, חוסר האהדה הכללית היא לא האיום המרכזי על הצבוע. פגיעה בבתי גידול טבעיים, קיטוע שטחי מחיה, צייד, ירידה במקורות המזון, הרעלות ודריסות מעמידים אותו בסכנה.

על מנת לשמר את אוכלוסיית הצבועים יש לשמר שטחים פתוחים, לדאוג למינים הנמצאים מתחת לצבועים בשרשרת המזון ולאכוף את החוקים בקשר לשימוש ברעלים ולצייד. אבל עד שכל זה יקרה, אפשר לפחות להתחיל להעריך אותו קצת יותר. וד"ש לשנזאי.

רוצים לדעת עוד על צבועים? היכנסו לכאן.