מחבואים בחורש

מתי בפעם האחרונה נתקלתם בזאב, נמיה, קוצן או דרבן? היונקים של החורש הים תיכוני מומחים בלהיות רואים ובלתי נראים. אף על פי שבישראל כ – 100 מיני יונקים, אנו נתקלים בהם בשטח לעיתים רחוקות. רבים מהם הם פעילי לילה שמסתתרים ביום במחילותיהם, אחרים קטנים ומתחבאים היטב. ליונקים חשיבות רבה במעקב אחר מצבו של החורש הים תיכוני, כיוון שהם אינדיקטורים טובים לשינויים המתרחשים בבית הגידול. על כן נדרשנו למצוא דרכים לתעד אותם. איך עושים את זה?

תחילה, חילקנו את היונקים לשתי קבוצות: קטנים וגדולים. בקבוצה הראשונה נכללים בעיקר מכרסמים וחדפים, בעוד בשניה חברים טורפים, פרסתניים, דורבנים וקיפודים.

ליונקים הקטנים פוזרו כ – 2500 מלכודות מכרסמים. כל אחת מהן הוצבה למשך שני לילות בין אפריל לאוגוסט. המלכודות פוזרו בשלושת גושי החורש הים תיכוני: בכרמל, בגליל ובהרי יהודה, חציין ליד יישובים וחציין רחוק מהם. במבה שהונחה בתחתיות המלכודות פיתתה את המכרסמים הקטנים להיכנס למלכודת, אך אל דאגה, כולם שוחררו לאחר הבדיקות.

במלכודות נתפסו כ – 500 פרטים של יונקים קטנים משמונה מינים שונים. שניים מהם מוכרים לכל: החולדה המצויה ועכבר הבית. באחרים כנראה שלא נתקלתם: קוצן זהוב, חדף קטן, גרביל סלעים, מריון מצוי ושני סוגי יערונים, יערון גדול ויערון צהוב צוואר.

מן הסתם, טקטיקה זו לא יכלה לשמש אותנו בבואנו לנטר את היונקים הגדולים. בשל כך החלטנו להשתמש במצלמות לכידה בעלות חיישן תנועה ומבזק שמאפשר צילום לילה. גם במקרה זה בחרנו נקודות דיגום שונות בשלושת הגושים (גליל, כרמל והרי יהודה), חציין קרוב ליישובים וחציין רחוק מהם. בכל נקודת דיגום הנחנו תשע מצלמות למשך עשרה ימים רצופים. לא הוצב כל פיתיון, אולם המצלמות מוקמו בנתיבי מעבר של בעלי חיים. סך הכל בכל אזורי החורש יחד מוקמו 270 מצלמות במהלך שלושה חודשים בקיץ 2012.

לא פחות מ – 65,000 תמונות של בעלי חיים צולמו על ידי מצלמות הלכידה, ברובן המוחלט זוהו בעלי החיים המופיעים. התן הזהוב הופיע ביותר מ – 40 אחוז מהתמונות. גם הכלב והחתול תועדו. אך מי הם שאר היונקים הגדולים שמסתובבים בחורש?

בגזרת הטורפים ניתן למצוא את השועל, הזאב, הצבוע, הנמייה, הגירית והדלק. בגזרת הצמחוניים מככב חזיר הבר, ואליו מצטרפים הצבי, הקיפוד, הדרבן והיחמור, שהושב לטבע ומתאקלם יפה. 

בסרטון: שלל חיות שצילמו מצלמות הלכידה בחורש.