צבוע מפוספס - Hyaena hyaena

מחלקה: 
יונקים

הצבוע המפוספס הוא טורף פעיל לילה ממשפחת הצבועים, והוא המין היחיד בארץ שמייצג משפחה זו. מקורה של משפחת הצבועים באפריקה והצבוע המפוספס הוא נציגה באסיה וגם בארצנו הקטנה.

הצבוע הוא הטורף הגדול ביותר בארץ ומשקלו עשוי להגיע ל - 45 ק"ג. אמנם הוא ניזון מבעלי חיים קטנים, חרקים ופירות, אך עיקר תפריטו מורכב מפגרים, ובכך הוא תורם רבות לסניטציה בטבע. גופו מותאם היטב לאכילת נבלות: גולגולתו גדולה במיוחד ובעלת לסתות מרשימות ושרירי לעיסה מפותחים, שנועדו לאפשר לו לבתר פגרים ולפצח עצמות כבדות. על מנת לשאת את המשקל הכבד של הראש, לצבוע יש שרירי חזה וצוואר מפותחים והגפיים הקדמיות גדולות יותר מהגפיים האחוריות. כך נוצר המראה הייחודי של הצבוע, שנראה כאילו כל גופו מתיישר לפי אלכסון עולה מקצה הזנב אל הראש.

מקום מחייתו של הצבוע הוא בשטחים פתוחים בכל רחבי הארץ, ובמיוחד בשטחים סלעיים מבותרים בהם הוא יכול למצוא מחסה במהלך היום. עם השנים הצבועים למדו לחיות גם בשולי משכנות האדם ולנצל את מקורות המזון שהוא משאיר להם, כגון פגרי חיות משק וחיות בית. למרות זאת, קשה לצפות בו בשל ביישנותו ונטייתו לפעולה לילית, כך שהשימוש במצלמות המעקב מאפשר לנו הצצה לפעילותו ומסייע לנו לגלות את נוכחותו בשטח.

הצבועים הם יחידאיים ונדיר לראות מספר צבועים יחד, אלא אם הם מתקבצים סביב מקור מזון, לרוב בתחנות האכלה מעשה ידי אדם. נקבת הצבוע יכולה להתעבר בכל חודשי השנה ומספר הגורים נע בין אחד לחמישה. הזכר והנקבה דומים במראם וקשה להבדיל ביניהם מרחוק. מעניין לציין שאצל המין האפריקאי, הצבוע הנקוד, לנקבה יש דגדגן בולט. ייתכן וזו הסיבה שבמקורות שייכו לצבוע תכונה של היפוך המין.

ולא רק במקורות יש אגדות על הצבוע. כאוכל פגרים חמקמק ובעל מראה לא סימטרי הוא זכה ליחס חשדני ושם רע שהתבטא באגדות ואמונות טפלות רבות, על לא עוול בכפתו. כך למשל רווחת האמונה הטפלה שצבוע מסוגל להפנט אדם בעזרת עיניו המכושפות וצחוקו האנושי, להובילו אל מחילתו ולאכול אותו. ייתכן שמקור אגדה זו במציאת גולגולות אדם במחילות צבועים. כנראה הצבועים הוציאו אותן מקברים רדודים, היות שלא מוכר בארץ אף לא מקרה אחד של תקיפת אדם על ידי צבוע, אך השם הרע נשאר.

האמונות הטפלות, עם זאת, אינן האיום העיקרי על הצבוע. מדובר במין בסכנת הכחדה בגלל פגיעה בבתי גידול טבעיים, קיטוע שטחי מחיה, צייד, ירידה במקורות המזון, הרעלות ודריסות.
מדי שנה נמצאים צבועים מתים כתוצאה מרעל שמפוזר על ידי עבריינים. למרבה האירוניה, צבועים רבים נדרסים בכבישי הארץ בעת ניסיונם לאכול בעל חיים שנדרס והושאר על הכביש...

גם בעולם נחשב הצבוע המפוספס כמין מאוים שאוכלוסיותיו נמצאות בירידה מאותן הסיבות.
כדי למנוע מהצבועים להיכחד יש לשמר שטחים פתוחים, לדאוג גם למינים שמתחת לצבועים בשרשרת המזון ולאכוף את החוקים הנוגעים לשימוש ברעלים ולצייד.