דרבן מצוי - Hystrix indica

מחלקה: 
יונקים

הדרבן המצוי שייך למשפחת הדרבניים שבסדרת המכרסמים, והוא הגדול במכרסמי ישראל. הוא מצוי בכל הארץ כמעט כמין מלווה חקלאות. בעולם מין זה של דרבן נפוץ מטורקיה ועד הודו, ולכן נקרא גם דרבן הודי.
הדרבן הוא בעל חיים פעיל לילה. ביום הוא נח במחילות ארוכות ועמוקות אותן הוא חופר, ובלילה הוא חופר פקעות, שורשים ושאר חומר צמחי ואוכל אותם. בשל נטייה זו, בצירוף העובדה שהוא חופר תחת גדרות ופוגע בצינורות השקיה, הדרבן נחשב כמזיק לחקלאות.

הדרבנים נעים לרוב בזוגות או במשפחות. הקשר בין בני הזוג יציב יחסית ובכדי לשמר אותו מזדווגים הדרבנים כל השנה, מספר פעמים בלילה, ללא קשר הכרחי לרבייה. ההיריון ארוך יחסית: משכו כשלושה חודשים ובסופו נולדים בין גור אחד לארבעה (לרוב נולדים שניים) שהם עוזבי קן. בגיל שלושה חודשים נגמלים הגורים ובגיל שנה הם מגיעים לבגרות מינית.

הדרבן ידוע ומוכר בזכות קוציו. אגדות רבות מספרות על יכולתו של הדרבן "לירות את חיציו" כלפי המאיימים עליו, אך מובן שאין זה המצב. הקוצים הם גלגול של שיער שהפך קשה וחד ומסייע לדרבן להגן על עצמו. כשהדרבן מופתע על ידי אויבים הוא עוצר, מרשרש בקוציו ומפנה את עכוזו ואת קוציו כלפי האויב. בטבע לדרבן יש מעט אויבים, בעיקר נמרים, והקוצים הם הגנה יעילה. אולם נטייתו לעצור ולהסתמך על קוציו היא חרב פיפיות כאשר מדובר בציידים האנושיים, שפשוט מסנוורים אותו ומכים בו למוות. מין זה מוגן מצייד, ולמרות זאת ניצוד באופן בלתי חוקי בהיקף רחב.

לקוצי הדרבן תכונה מיוחדת שעוזרת לו לנעוץ אותם באויביו: על הקוצים יש מבנים קשקשיים זעירים שכיוונם נגדי לכיוון חוד הקוץ. כאשר הם ננעצים באויבי הדרבן קשה לשלוף אותם.
בהשראת מבנה זה פותחו חוטים לתפירת פצעים שעולים ביעילותם על חוטי תפירה רגילים. מבנה זה משפר את אחיזת חוטי התפירה ברקמה המחלימה ומייעל מאוד את החלמתה